ŠMIJ 2014 (Kentakijas DerbŠMIJ)

Written by . Filed under Ziņas. Bookmark the Permalink. Comments are closed, but you can leave a trackback: Trackback URL.

SMIJ01

LNJAK (Latviešu Nacionālā Jauniešu Apvienība Kanādā) ar prieku paziņo, ka pirms dažām nedēļām, novadījām 41. gadskārtējo ŠMIJ (Š ī Māksla Ir Jauna) notikumu Toronto.  ŠMIJ ir domāts jauniem māksliniekiem parādīt savu talantu LNJAK iekārtotā galerijā. Otrkārt, interesenti piedalās ŠMIJ māklslas semināros. Katru gadu ŠMIJ sarīkojumam ir sava īpašā tēma. Dalībniekiem, lūgts vakara programmā pielietot savu izdomu un apģērbties kostīmos, kas saistās ar izmeklēto tēmu. ŠMIJ ir LNJAK vispopulārākais sarīkojums, un kā jau iepriekšējos gados, šī gada ŠMIJ sarīkojums pievilka gandrīz 100 kopskaitā. Vakaru sarīkojumos ietilpa dažas balles, katra ar savu dejas kapeli.

ŠMIJ degpunkts ir, protams, jauniešu mākslas galerija. Galerijas atklāšana notika sestdien, 8. martā, Igauņu namā. Desmit mākslinieku darbi bija izstādīti, kopumā 30 gabali pielietojot dažādas mākslas technikas: gleznas, skulptūras, fotogrāfijas, un zīmējumi. Ir vairāki jaunieši, kas cenšas apmeklēt visus ŠMIJ sarīkojumus. Starp tiem ir Guntars Pērkons un Madelēne Laure, kas katru gadu ir apmeklējuši visas ŠMIJ nodarbības. Guntars, paskaidro kāpēc viņš gaida apmeklēt ŠMIJ katru gadu: „Tas ir viens no pāris lieliem notikumiem, kas var tik daudzus draugus sapulcināt, kurus lielo attālumu dēļ varbūt tik bieži neredzētu”. Gan Gundaram, gan Madelēnei bija pozitīvi uzskati par šī gada galeriju. „Es priecājos, ka galerija bija pilna ar radošiem mākslas darbiem,” izteica Madelēne.

Igauņu namā arī notika ŠMIJ semināri sestdienas pēcpusdienā. Katru gadu atsevišķi mākslinieki pasniedz lekcijas, lai izglītotu klausītājus par saviem mākslinieciskiem centieniem. Šogad, LNJAK gribēja itīpaši iesaistīt jaunākus māksliniekus lekciju ciklā. Tāpēc aicinājām Aleks Niedru (20 g.v.), lai viņš sniegtu semināru par to darbu, ko viņš veic fotografijā. Aleks izteica: „Bija prieks piedalīties semināros un ceru, ka mūsu dalībnieki ieguva jaunu perspektīvu par fotografēšanu un mākslu vispār. Gaidu iespēju atkal piedalīties ŠMIJ nākotnē.” Aleksa devums bija pozitīvi uzņemts starp jauniešem, kas ieradās to noklausīties. Citi semināru pasniedzēji bija Valda Zobens, kas stāstija kā viņas ceļojumi iespaido viņas topošo mākslu. Larisa Gūtmane, Māra Rāviņa un Janīna Fogele kopīgi runāja par filmas skriptu rakstīšanu un par kreatīvo procesu.

Šī gada ŠMIJ tēma bija Kentakija derbiju, slavenā zirgu sacīkste, kas notiek ASV Kentakijas štatā. Šogad LNJAK nolēma izmantot šo dienvidu tēmu visos trijos vakaros. Ceturtdien, 6. martā, jaunieši iesāka ŠMIJ nogali „Boots ‘n Bourbon” „country” stila bārā, kur baudīja garšīgas vakariņas, mācijās „country line” dejošanu, un klausījās dzīvo mūziku. Nākamajā vakarā, LNJAK izdekorēja Poļu namu ar siena kušķiem, kūti, un citām dienvida stila dekorācijām. Visi ieradās saģērbušies kā dienvidu iedzīvotāji, vai Kentakija derbija strādnieki, piem., sacīkšu zirgu jātnieki. Sestdienas vakarā meitenes saģērbās skaistās kleitās un glaunās cepurēs un zēni elegantos apğērbos, kā tas mēdz notikt slavenā sacīkšu dienā. Šis vakars arī deva iespēju iepazīstināt dalībniekus ar vairāku jauniešu mūzikālām mākām. Rokmūzikas grupa „Penzionāri” uzstājās ar dejas mūziku sestdienas ballē, un jaunieši neatstāja dejas grīdu! „Penzionāri” ir uzstājušies vairākos sarīkojumos, visbiežāk Toronto, viņu mājas vietā. Viņu sastāvs: Kalvis Mikelšteins (ģitāre un galvenais dziedātājs), Matejs Garijāns (galvenā ģitāre un dzied), Toms Dreifelds (elektriskās klavieres), Aleks Gifford (bass ģitāre), un Kārlis Hawkins (bungas). Būs iespēja viņus noklausīties Jāņos Sidrabenē un Hamiltonas dziesmu svētkos jauniešu ballē.

Var manīt, ka ŠMIJ turpina sasniegt mērķus savest jauniešus kopā un atzīmēt mūsu jauno talantu. Ir gandarijums redzēt, ka jaunieši pozitīvi ietekmē citus jauniešus censties panākt kautko nozīmīgu pašiem sev, kā arī citiem. Madelēne izteicās: „ŠMIJ man lika domāt, ka mēs visi jaunieši tagad paliekam vecāki un spējam daudzko panākt, ja mēs piestrādājam.” Laba doma… turpināsim tā pat uz priekšu, izmantodami mūsu jaunības enerģiju kopā ar pieredzi, ko iegūstam ar laika miju un sabiedrisku norudijumu.

 

Kaiva Mateus

LNJAK Informācijas nozares vadītāja